– Akademikerne har et klart mål om at lønnsforhandlingene skal skje lokalt på den enkelte arbeidsplass. Oslo har offentlig sektors mest utdaterte lønnssystem, sier Erik Graff, forhandlingsleder for Akademikerne i Oslo kommune.
Årets lønnsforhandlinger mellom Akademikerne og Oslo kommune endte med brudd for 3 uker siden, fordi ingenting av lønnspotten ble satt av til lokale forhandlinger.
- Vi gikk inn i meklingen med et mål om at lønnsøkning skal bestemmes i den enkelte etat og bydel. Arbeidsgiver er nødt til å kunne bruke lønn som virkemiddel for å tiltrekke seg nødvendige kompetanse – for eksempel innen teknologi, sier Graff.
Tirsdag kom partene til enighet under mekling. Akademikerne fikk ikke gjennomslag for noen lokal pott. Partene har imidlertid blitt enige om å sette seg ned høsten 2017 for å diskutere veien videre for forhandlingssystemet i Oslo. Dette gjør at Akademikerne valgte å akseptere meklingsmannens forslag.
- Vi er ikke fornøyd med resultatet, men vi ser det ikke som hensiktsmessig å streike i år. Neste års oppgjør blir viktig, der vårt mål er en endring av lønnssystemet. Oslo har en ambisjon om å bli en «smartere by», og da er det helt nødvendig med lokale lønnsforhandlinger, sier Graff.
Oppgjørets økonomiske ramme innebærer en ramme på 2,4% på årsvirkning, dvs. 2,15% på tabell, minimum 9000 kr.
For ytterligere informasjon, kontakt:
Erik Graff, forhandlingsleder, Akademikerne i Oslo kommune mob. 907 91 124
Christine Rian Johannessen, kommunikasjonssjef, Akademikerne mob. 977 47 507
Helseministeren med klar ambisjon: Fremtidens føde- og barselomsorg, VG, 28.05.2025
Flere norske sykehus mangler jordmødre før sommeren – løses med overtid, NRK, 28.05.2025
Jordmor-krise, Dagsnytt 18, NRK, 22.05.2025
Var redd for å føde – ble trygg med «Min jordmor», VG, 22.05.2025
UNN snur: Lar jordmødre beholde lønnen, NRK, 05.05.2025
Støtter jordmor-kolleger i Tromsø: – Det vil påvirke Harstad, iHarstad, 04.05.2025
Det er ikke bare frekt. Det er urovekkende, iTromsø, 28.04.2025
Naivt å tro at kutt i lønnen til erfarne jordmødre ikke vil få konsekvenser, iTromsø, 25.04.2025
Ingen, bortsett fra fagfolk, trenger å legge seg opp i hva jeg spiser, TV2, 29.03.2025
Feilaktig om hjemmefødsler på lederplass, Trønder-Avisa, 25.03.2025
En ny videreutdanning løser ikke mangelen på jordmødre og helsesykepleiere, Dagens Medisin, 25.02.2025
Fødeavdelingar droppar lystgass under fødsel - gravide må klare seg utan, NRK Vestland, 01.02.2025
Ida (39) valgte assistert hjemmefødsel, NRK, 27.01.2025
Forsket på kvinner som velger uassistert fødsel: – Det er jo ikke sånn at de ikke har en plan, Dagens Medisin, 10.01.2025
Dette nettstedet bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her. Ikke vis denne meldingen igjen.