Færre keisersnitt når kvinnen har en doula

Denne studien er fra USA, og formålet var å undersøke effekten av støtte fra en doula under fødselen hos førstegangsfødende middelklassekvinner som hadde mannen med under fødselen.

Aktuell forskning er redigert av Ellen Blix, i samarbeid med Claire Glenton og Elin Strømme Nilsen ved Nasjonalt kunnskapssenter.

 

Kvinnene ble fulgt opp av sykepleier under fødselen og ble forløst av obsteriker.

Til sammen 440 kvinner ble inkludert i studien, 224 av dem ble randomisert til å ha en doula hos seg under hele fødselsforløpet, mens de andre fikk ”vanlig omsorg”. Alle doulaene hadde gjennomgått et opplæringsprogram, de la vekt på fysisk nærhet, berøring, informasjon og oppmuntring til den fødende og hennes partner.

 

Kvinnene som fikk støtte fra doula hadde signifikant færre keisersnitt enn de som ikke hadde doula (13,4 vs 25,0 %, p=0,002) og færre i doulagruppen fikk epidural (64,7 vs 76,0 %, p=0,008). Av kvinnene som ble indusert, hadde 12,5 % i doulagruppen keisersnitt og 58,8 % i kontrollgruppen (p=0,007). Dagen etter fødselen svarte alle på et spørreskjema om bl a fornøydhet med fødselen, og alle som hadde hatt doula hadde en positiv opplevelse av dette.

 

Forfatterne konkluderer at blant middelklassekvinner som har en mannlig parter med under fødselen, reduserte tilstedeværelsen av doula andel keisersnitt og behov for epiduralanalgesi.

 

Kilde:

McGrath SK, Kennell JH. Continuous labor support for middle-class couples: effect on caserean delivery rates. BIRTH 2008; 35: 92-97.