2007

Tidlig eller sein avklemming av navlesnor hos fullbårne?

Dette er en systematisk oversiktsartikkel og meta-analyse av kontrollerte studier. Formålet var å sammenlikne fordeler og ulemper ved tidlig og sein avklemming av navlesnor hos barn ved termin (fra 37 fullgåtte svangerskapsuker).

01.01.2007

Cochrane Library: Magnesium for å forebygge nevrologiske skader hos barn ved truende for tidlig fødsel

Foreløpig har vi ikke nok kunnskap fra forskning for å anbefale bruk av magnesium for å forebygge dødsfall eller nevrologiske skader hos for tidlig fødte barn. Bruk av magnesium ser ut til å føre til at litt færre barn får motoriske vansker. Forskningen sier ingenting om virkning av magnesium over tid. Dette er konklusjonen fra en systematisk gjennomgang av forskningslitteraturen på området gjennomført av det internasjonale Cochrane-samarbeidet.

01.01.2007

Kvinner i utviklingsland som nekter keisersnitt

Studien er fra Nigeria, formålet var å undersøke forekomst, etiologi og utfall av at kvinner nekter å ta keisersnitt. Mens rike land har problemer med stadig økende antall keisersnitt på mors ønske, er problemstillingen i fattige land at kvinner nekter å få utført inngrepet. Dette skjer også i tilfeller hvor risiko for alvorlig sykdom eller død hos mor og barn kan unngås ved keisersnitt.

01.01.2007

Akupunktur ved fostervannsavgang uten rier

Denne studien er gjort ved St. Olavs hospital i Trondheim. Formålet var å undersøke om om akupunktur påvirker fødselsstart og behov for induksjon hos førstegangsfødende med vannavgang uten rier. Det ble også undersøkt om akupunktur hadde innvirkning på kvinnens velvære.

01.01.2007

Norske jordmødre og leger har flere keisersnitt

Andelen keisersnitt stiger stadig i Norge, årsakene er antakelig sammensatte. En av faktorene som kan virke inn, er jordmødres og legers holdninger til keisersnitt.

01.01.2007

Cochrane Library: Kontinuerlig støtte kan føre til færre inngrep og bedre fødselsopplevelse

Å gi fødende kvinner kontinuerlig støtte fra helsepersonell og andre kan påvirke fødselsforløpet og hvordan kvinnen opplever fødselen.

01.01.2007