Samhandlingsreformen
Pasientene skal få bedre behandling der de bor. Det var hovedkonklusjonene i Samhandlingsreformen som regjeringen la frem før sommerferien. Meldingen slår fast at hovedregelen skal være at kommunene skal ha ansvar for svangerskapsomsorgen.
Tekst: Eddy Grønset
– Meldingen inneholder mye generelt prat, og er relativt tynn når det gjelder gravide og deres behov. Det som står der knyttet til vårt fagfelt er imidlertid positivt. Jeg støtter hovedregelen om at svangerskapsomsorgen skal være forankret i kommunene. Det er også fornuftig at det legges stor vekt på fleksibilitet og samarbeid mellom kommuner og helseforetak. Jeg er imidlertid redd for at det hele ender opp i fine ord uten konkrete tiltak, sier leder av Dnj, Marit Heiberg.
Interkommunalt samarbeid
I meldingen skriver regjeringen at de legger vekt på at kommunene inngår interkommunalt samarbeid der dette er nødvendig. Fortsatt kommunal forankring vil underbygge det kommunale ansvar for en helhetlig oppfølging av mor og barn hvor også jordmortjenesten inngår. Kommunene bør legge til rette for at lokal jordmor kan ha en sentral rolle i svangerskaps- og barselomsorg i samarbeid med helseforetak, helsestasjon og fastlege. For å utnytte jordmorressursene på best mulig måte og sikre likeverdig tilgang bør mindre kommuner inngå interkommunalt samarbeid.
Helhetlig kompetanse
Videre står det i meldingen at avtalene bør inneholde tiltak for å sikre at jordmødre kan opprettholde sin samlede kompetanse i svangerskaps-, fødsels- og barselomsorg. Marit er imidlertid skeptisk til om jordmødre får brukt hele sin kompetanse når kommunene inngår avtaler med helseforetakene om leie av tjenester.
– Ulempen med utleie av jordmødre fra helseforetakene er at ressursene da lett blir øremerket til kun å drive svangerskapsomsorg. Jordmødres kompetanse til å arbeide forebyggende i forhold til ungdom, prevensjonsveiledning og i møte med nybakte foreldre på helsestasjon blir fort oversett og ikke prioritert, sier Marit.
Må ha tiltak
Både Samhandlingsreformen og Stortingsmelding nr 12 – En helhetlig svangerskaps-, fødsels- og barselomsorg, inneholder mye positivt for jordmødrene, mener Dnj-lederen. Hun er derfor opptatt av at det nå blir lagt press på politikerne slik at de fine ordene blir fulgt opp.
– Da Stortinget behandlet stortingsmelding nr 12 ble det påpekt at jordmortjenesten i kommunene må styrkes. Dette vil kreve økte bevilgninger og ressurser. Det er slike konkrete tiltak vi nå må etterlyse. Det er fornuftig å samarbeide kommunene imellom og med helseforetakene, men det kreves også at jordmortjenesten blir tilført flere midler slik at vi får flere jordmødre. Først da får vi mulighet til å jobbe i hele vår kompetansebredde og gi gravide et reelt valg om å bruke jordmor i svangerskapsomsorgen, påpeker Marit.
Nr. 6-2009