Med rett til hjelp
Hver fjerde kvinne i et parforhold er blitt utsatt for vold, og hver tjuende kvinne er blitt utsatt for vold under svangerskapet. Dette viser tall fra en undersøkelse Norsk institutt for by- og regionforskning (NIBR) gjennomførte i mai i år.
TEKST: Vendil Åse
– Norge har menneskeligrettslige forpliktelser til å forebygge vold mot kvinner og sikre dem rehabilitering, sier Patricia Kaatee, rådgiver i Amnesty International Norge.
Amnesty har spurt alle landets kommuner om hva de gjør for å stanse vold mot kvinner og for å sikre beskyttelse og rehabilitering for ofre for overgrep. Resultatene foreligger i rapporten ”Glansbildet slår sprekker. En rapport om norske kommuners arbeid mot vold mot kvinner” publisert i september i år.
65 prosent uten tilbud
Amnestys undersøkelse viser blant annet at hver sjette kommune ikke hadde et beskyttet boalternativ, som et krisesenter er. 65 prosent av alle kvinner i Norge har ikke tilbud om voldtektsmottak og står uten et adekvat behandlingstilbud.
- Mest bekymringsverdig var holdningen til vold i nære relasjoner i mange kommuner, sier Patricia Kaatee i Amnesty.
- 95 prosent av kommunene hadde ingen handlingsplan mot vold mot kvinner. 30 prosent av kommunene forklarte mangelen på en slik plan med at vold i nære relasjoner var et lite problem i deres kommune. Hele 10 prosent av kommunene svarte at det ikke fantes vold mot kvinner hos dem.
I handlingsplanen ”Vold i nære relasjoner” fra juni 2004 setter Justis- og politidepartementet fokus på at vold mot kvinner er et alvorlig samfunnsproblem som må stoppes.
- En handlingsplan er vel og bra, men innholdet må kommuniseres til kommunene slik at de kan sette i gang konkrete og målrettede tiltak. Vår undersøkelse viser at mange kommuner umulig kan ha fått med seg handlingsplanen til regjeringen, sier Kaatee.
Tabutema
Line Nersnæs, seniorrådgiver i Politiavdelingen, mener det er bra Amnesty retter fokus mot vold i nære relasjoner.
- Amnesty gjør en viktig jobb, særlig i bevisstgjøringen rundt temaet. Vi har fortsatt en vei å gå i å bedre tilbudet til voldsutsatte kvinner, men vi mener at det i de siste årene har skjedd veldig mye positivt. Ikke minst når det gjelder bevisstgjøring. I de to siste stortingsperiodene har det vært politisk engasjement rundt problemstillingen og vi håper den kommende regjeringen fortsetter dette arbeidet. Vold i nære relasjoner er vanskelig, det er tabubelagt og vondt å snakke om. Men jeg opplever nå at hjelpeapparatet begynner å diskutere dette og oppdager denne typen vold, sier Line Nersnæs.
Amnesty mener det er uakseptabelt at deres undersøkelse viser at tilbudet til voldsutsatte kvinner varierer veldig fra kommune til kommune.
- Norge er menneskerettslig forpliktet til å sikre voldsutsatte kvinner rehabilitering og behandling. Det må ikke være et frivillig ansvar hos kommunene om å ha et beskyttet boalternativ. Enhver kommune må kunne tilby en kvinne det. Regjeringens handlingsplan skisserer ikke nok konkrete tiltak eller relevante prosjekter, sier Kaatee.
Nersnæs mener derimot at handlingsplanen som går fra 2004 til 2007 har mange gode tiltak i seg.
- Vi er på vei til å gjøre tilbudet bedre. Sosial- og helsedirektoratet skal styrke helsetjenestene til volds- og voldtektsutsatte og styrke helsetjenestens kompetanse på undersøkelser, sporsikring og dokumentasjon i voldtektssaker. Til dette er det bevilget 10 millioner kroner. Det skal også utarbeides en tilgjengelighetsplan for krisesentrene for å sikre at kvinner over hele landet kan henvende seg til et krisesenter i rimelig geografisk nærhet til bostedet, sier Nersnæs.
- Dessuten er alle distrikter nå pålagt å etablere familievoldskoordinatorstillinger. De skal holde kurs og sørge for at de ulike politistasjonene er i stand til å håndtere vold i nære relasjoner, sier Nersnæs.
- Vi mener at et krisesenter per fylke ikke er nok. Tilbudet til voldsutsatte kvinner må være mer spesifisert enn det. Vi skal arbeide for at alle kommuner skal sette problemet på den politiske dagsorden, kartlegge volden og vedta en handlingsplan mot vold mot kvinner, sier Patricia Kaatee i Amnesty International Norge.