Moderne kvinners krav og behov, Tidsskrift for jordmødre nr. 8 2005
Seks om fødsel
Vi spurte tre mødre om hva som er viktig for dem når de skal føde og tre fedre om hva som er viktig når de skal være med på en fødsel.
01.01.2005Empatisk kommunikasjon
Leger, jordmødre og sykepleiere ved Buskerud sykehus ønsket et verktøy for å bevisstgjøre seg språkbruken i møte med pasienter i svangerskaps- og fødselsomsorgen. Dr.philos Lisbeth F. Brudal designet et samtaleverktøy basert på empati.
01.01.2005Det forløsende keisersnittet
– Hadde jeg ikke fått mulighet til å velge keisersnitt, hadde jeg valgt å ikke føde barn, sier en kvinne som fødte sitt eneste barn med planlagt keisersnitt.
01.01.2005Juristøyne på selvbestemt keisersnitt
Meningene om selvbestemt keisersnitt er mange. Tidsskrift for Jordmødre spurte Aslak Syse, professor i rettsvitenskap, hva loven sier om saken.
01.01.2005På lag med fødekvinnen
- Må jeg velge mellom personalets interesser og interessene til mor og barn, vil jeg alltid velge det siste, sier Gudrun Abascal, overjordmor ved BB Stocholm.
01.01.2005Teknologisk eller naturlig fødsel
– Vi ser i dag to utviklingsretninger når det gjelder hvordan dagens kvinner ønsker å føde. Den ene retningen fremmer behovet for kontroll og smertelindring. Den andre er en motstand mot medikaliseringen. Teknologiutviklingen ligger bak begge, sier etikkprofessor Jan Helge Solbakk.
01.01.2005