Evaluering av barselomsorg på sykehus og hjemme i vest Australia

En stor og viktig del av en jordmors oppgaver er å yte god barselomsorg. Historisk sett har barselomsorgen gjennomgått store endringer og forfatterne bak denne artikkelen mener også at barseltiden er den delen av mødreomsorgen som blir dårligst prioritert. De mener også at dette har ført til en situasjon hvor kvinnenes behov i barseltiden har blitt relativt usynlige. Flere studier viser også at det er barselomsorgen kvinnene er minst fornøyde med.

 

Redigert av jordmor Lena Henriksen.

 

Hensikten med denne studien er å beskrive vestaustralske kvinners behov i tidlig barseltid og deres oppfattelse av den jordmoromsorgen de får i denne tiden.

 

Metode: Det er en tverrsnittsstudie med et selvskattingsskjema for å beskrive praktisk og psykisk støtte i tidlig barseltid, samt informasjon gitt av jordmødre. Kvinner ble rekruttert til studien ved hjelp av et fødselsregister i perioden februar - juli 2006. De mottok skjema åtte uker etter fødsel. 5538 ble rekruttert. Studien har en svarprosent på 48,2. 44 prosent av disse var førstegangsfødende.

 

Spørreskjema var tredelt. Første del gikk på demografiske opplysninger samt den samlede vurdering av barselomsorgen. I del to ble selve omsorgen evaluert ved hjelp av en Likert skala. Den siste delen inneholdt spørsmål om barnet, og resultatene fra denne delen skal publiseres i en annen artikkel.

 

78 prosent av kvinnene var svært fornøyd eller fornøyd med barselomsorgen de fikk på sykehus. 15, 7 prosent hadde blandede følelser, 2,1 prosent var misfornøyd mens 4,2 prosent var svært misfornøyd. Her var det ingen forskjell med hensyn til paritet eller alder.

 

I forhold til enkeldeler i omsorgen var kvinnene mest fornøyd med praktiske råd og hjelp med hensyn til barnestell og ivaretakelse av deres fysiske helse rett etter fødsel. De var mindre fornøyd når det gjaldt det de oppfattet som inkonsekvente råd fra jordmødre, jordmors tilgjengelighet, følelsesmessig støtte, informasjon om helsemessige behov og også prevensjonsveiledning. Når det gjaldt denne delen av studien var førstegangsfødende mindre fornøyd en flergangsfødende. Det var også en signifikant forskjell når det gjaldt alle enkeltdelene at kvinnene var mer fornøyd med barseltiden hjemme enn på sykehus.

 

Materialet i denne studien er stort, men det er en lav svarprosent. De som er underrepresentert er kvinner som ikke snakker engelsk og unge mødre. Dette må man ta hensyn til når resultatet tolkes. Forfatterne mener studien er et bidrag i forståelsen av kvinners erfaring med tidlig barseltid og at den viser at omsorg i barseltiden fremdeles er problematisk. De er særlig opptatt av hvilke helsemessige følger barselomsorgen får for mor og barn på lang sikt og mener mer forsking bør gjøres på dette.

 

Kilde: Fenwick J, et al. Western Australian women’s perceptions and the style and quality of midwifery postnatal care in hospital and home Women Birth (2009), doi.1016/j.wombi.2009.06.001

 

Nr. 6-2009